Schemat żywienia niemowląt 2014


Wiele mam, które mają niemowlę w wieku około 6 miesięcy, spotyka się z problemem związanym z rozszerzaniem diety swojej pociechy. Szuka wskazówek dotyczących karmienia dziecka, schematów które mogłaby zastosować przy karmieniu swojego dziecka i okazuje się, że znajduje bardzo wiele informacji, które albo się powielają albo co bywa częste, po prostu się wykluczają. Wiem, bo sama byłam w takiej sytuacji i mając już wiedzę w tej dziedzinie, próbowałam znaleźć oryginalne i wiarygodne żródło, które byłoby dla mnie wskazówką do postępowania z własnym dzieckiem.
Ku mojej radości, dzięki pomocy koleżanki, dotarłam do oryginalnego dokumentu opracowanego przez Sekcję Żywieniową Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, stanowiącego aktualizację zaleceń dotyczących żywienia zdrowych, urodzonych o czasie niemowląt. 
Częścią dokumentu jest skrócony schemat żywienia przeznaczony do codziennego użytku przez rodziców, który publikuję poniżej. Zastępuje on schemat z 2007 roku, o którym napiszę w kolejnym poście.
Kolejna aktualizacja zaleceń z 2014 roku planowana jest nie później niż po 3 latach od publikacji obecnych zaleceń, czyli do 2017 roku.
Poniżej w Tabeli 4. prezentuję aktualnie obowiązujący schemat żywienia dzieci w 1 roku życia, zalecany przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. 
Źródło: Standardy Medyczne/Pediatria, 2014

W kolejnych postach postaram sie opisać różnice pomiędzy zaleceniami z 2007 roku i obecnymi z 2014 roku oraz szerzej omówić najnowsze zalecenia, a także zwrócić uwagę na najważniejsze informacje żywieniowe, które mam nadzieję przydadzą Ci się przy rozszerzaniu diety Twojego niemowlaka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.