Schemat żywienia niemowląt 2014


Wiele mam, które mają niemowlę w wieku około 6 miesięcy, spotyka się z problemem związanym z rozszerzaniem diety swojej pociechy. Szuka wskazówek dotyczących karmienia dziecka, schematów które mogłaby zastosować przy karmieniu swojego dziecka i okazuje się, że znajduje bardzo wiele informacji, które albo się powielają albo co bywa częste, po prostu się wykluczają. Wiem, bo sama byłam w takiej sytuacji i mając już wiedzę w tej dziedzinie, próbowałam znaleźć oryginalne i wiarygodne żródło, które byłoby dla mnie wskazówką do postępowania z własnym dzieckiem.
Ku mojej radości, dzięki pomocy koleżanki, dotarłam do oryginalnego dokumentu opracowanego przez Sekcję Żywieniową Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, stanowiącego aktualizację zaleceń dotyczących żywienia zdrowych, urodzonych o czasie niemowląt. 
Częścią dokumentu jest skrócony schemat żywienia przeznaczony do codziennego użytku przez rodziców, który publikuję poniżej. Zastępuje on schemat z 2007 roku, o którym napiszę w kolejnym poście.
Kolejna aktualizacja zaleceń z 2014 roku planowana jest nie później niż po 3 latach od publikacji obecnych zaleceń, czyli do 2017 roku.
Poniżej w Tabeli 4. prezentuję aktualnie obowiązujący schemat żywienia dzieci w 1 roku życia, zalecany przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. 
Źródło: Standardy Medyczne/Pediatria, 2014

W kolejnych postach postaram sie opisać różnice pomiędzy zaleceniami z 2007 roku i obecnymi z 2014 roku oraz szerzej omówić najnowsze zalecenia, a także zwrócić uwagę na najważniejsze informacje żywieniowe, które mam nadzieję przydadzą Ci się przy rozszerzaniu diety Twojego niemowlaka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.