Domowe mleko migdałowe

Potocznie nazywane „mleko” migdałowe jest napojem roślinnym i jedną z alternatyw dla mleka krowiego.
Napoje roślinne możesz otrzymywać z różnego rodzaju produktów pochodzenia roślinnego np.: wszelkiego rodzaju orzechów, ryżu, płatków owsianych, soi.
Jednym z najsmaczniejszych, moim zdaniem jest mleko z migdałów i dlatego chciałabym Wam podać przepis na ten prosty do przygotowania napój.

Można kupić również gotowe napoje roślinne. Lecz 1 litr napoju migdałowego kosztuje około 15 złotych, natomiast za migdały potrzebne do przygotowania domowego mleka migdałowego zapłacisz około 5 zł, a Twoje mleko nie będzie pasteryzowane i dodatkowo dosładzane. Ja polecam zrobienie świeżutkiego mleka samemu. Więc do dzieła.
Domowe mleko migdałowe
 
Trudność: łatwe
Ilość: 0,6 litra
Przygotowanie: ok.10 min (8 h namaczania)
Produkt bezglutenowy
Składniki

 • 1 szklanka migdałów
 • 3 szklanki wody (ja używam filtrowanej i przegotowanej)
 • potrzebna będzie też gaza (do kupienia w aptece) lub pieluszka tetrowa
Instrukcja
 1. Migdały zalać wrzątkiem. Po ok.10 min. migdały przelać zimną wodą i obrać ze skórki. Można przygotować też mleko z migdałów nieobranych ze skórki, ale skórka nie jest najwartościowszym składnikiem migdałów, a dodatkowo powoduje, że mleko z nich przygotowane może mieć gorzkawy smak. Ponadto otrzymany z nich twarożek migdałowy, też nie jest najsmaczniejszy. Więc ja polecam je obrać.
 2. Obrane migdały zalewamy wodą filtrowaną i odstawiamy na noc lub 8 h.
 3. Po tym czasie zlewamy wodę i migdały wrzucamy do robota kuchennego z ostrymi nożami lub wysokiego urządzenia blendującego. Wlewamy 1 szklankę wody i blendujemy na wysokich obrotach. Wyjdzie nam wtedy gęsta pulpa.
 4. Zgarniamy pulpę z boków naczynia do jego środka. Wlewamy kolejne 2 szklanki wody i blendujemy.
 5. Otrzymane mleko przelewamy przez sitko wyścielone gazą, tak aby oddzielić cząstki migdałów od mleka. Następnie odciskamy twarożek migdałowy przez gazę, tak aby jak najwięcej mleka i śmietanki przeszło do mleka. W ten sposób uzyskujemy „mleko” migdałowe i „twarożek” migdałowy. Przepisy na twarożek migdałowy do naleśników podam w kolejnym wpisie.
 6. Jeśli chcesz możesz migdały wymieszać od razu z 3 szklankami wody, ale jeśli zrobisz to stopniowo to do mleka przejdzie więcej składników odżywczych z migdałów i uzyskasz bardziej kremowe i śmietankowe mleko. Ponadto możesz je jeszcze rozcieńczyć jedną szklanką jeśli ten smak będzie dla Ciebie za intensywny.
 7. Mleko przechowujemy w lodówce do 48 h, potem może zacząć kwaśnieć. Może się ono również rozwarstwiać. To nic, wystarczy napój zamieszać i jest gotowe.
 8. Jeśli lubisz słodkie mleko, to możesz dodać do blendowania daktyle lub miód. Ja mleka nie dosładzam.
Odcedzanie na sitku
Odciskanie twarożku
Odciśnięty twarożek
Gotowe mleko
Gotowy twarożek
 
Instrukcja na Thermomix
 1. Migdały zalać wrzątkiem. Po ok.10 min. migdały przelać zimną wodą i obrać ze skórki.
 2. Obrane migdały zalewamy wodą filtrowaną i odstawiamy na noc lub 8 h.
 3. Po tym czasie zlewamy wodę i migdały wrzucamy do Thermomixa. Wlewamy 1 szklankę wody i miksujemy 25 s/obr. poz. 8. Wyjdzie nam wtedy gęsta pulpa.
 4. Zgarniamy pulpę z boków naczynia do jego środka. Wlewamy kolejne 2 szklanki wody i miksujemy 10 s/obr. poz. 8.
 5. Otrzymane mleko przelewamy przez sitko wyścielone gazą, tak aby oddzielić cząstki migdałów od mleka. W ten sposób uzyskujemy „mleko” migdałowe i „twarożek” migdałowy.
Smacznego!

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.