Jakie są zachowania żywieniowe Polaków?

Polacy na ogół postrzegają swoją dietę jako zbilansowaną. Natomiast do produktów spożywanych przez siebie w nadmiarze stosunkowo wielu zalicza słodycze (33%), kawę (27%), napoje słodzone (17%), a także pieczywo i inne produkty mączne (16%). Polacy najczęściej wskazują, że jedzą za mało: ryb (60%), ryżu, kasz (29%), owoców (23%) i warzyw (18%).

Takie dane podaje Komunikat z badań CBOS nr 115/2014 na temat „Zachowań  Żywieniowych Polaków”
Według badań przeprowadzonych przez CBOŚ:

 

  • Od szesnastu lat niemal nie zmienia się zarówno skala, jak i regularność spożywania podstawowych posiłków: ogromna większość dorosłych jada minimum trzy posiłki w ciągu dnia (82%), codziennie je obiad (90%) i śniadanie (79%), przy czym główny ciepły posiłek niemal powszechnie i niezależnie od dnia tygodnia spożywany jest zazwyczaj w domu (przez 95% – w dni powszednie, a przez 97% w weekendy).
  • Co prawda w ostatnich czterech latach nieco wzrosła popularność restauracji i barów szybkiej obsługi (z 25% do 34%), a także zamawiania potraw z dostawą do domu (z 25% do 31%), niemniej korzystanie z tego typu usług nadal dotyczy mniejszości i na ogół nie jest częstsze niż raz w miesiącu (odpowiednio: 22% i 23%).
  • Ponad połowa ankietowanych (57%) ocenia posiłki, które jada, jako podobne do posiłków swoich rodziców, a dwie piąte (40%) twierdzi, że się one różnią.
  • Dla ośmiu na dziesięciu dorosłych (80%) jedzenie jest okazją do spotkań z przyjaciółmi i znajomymi, przy czym – ze zrozumiałych względów – więcej ankietowanych umawia się, przynajmniej kilka razy w roku, na wspólne jedzenie w domu u siebie lub znajomych (76%) niż w restauracji, kawiarni czy barze (45%).
  • W ciągu ostatnich dziewięciu lat nieco większą popularność zyskały takie dobre praktyki konsumenckie, jak sprawdzanie daty ważności i, przede wszystkim, składu kupowanych produktów spożywczych; obecnie robi to przynajmniej czasami odpowiednio 90% i 71% badanych, w tym często lub zawsze – 69% (wzrost o 5 punktów) i 40% (wzrost o 14 punktów).
  • Spośród różnych działań, jakie można podjąć dla poprawy stanu zdrowia, najistotniejszym w ocenie ponad połowy Polaków (54%) jest zdrowe odżywianie się. Ośmiu na dziesięciu dorosłych (81%) twierdzi, że odżywia się zdrowo, a mniej więcej co szósty (16%) wyraża przeciwną opinię.
Cały raport znajdziesz tutaj.
Źródło: www.cbos.pl

ZapiszZapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.