7 powodów, dla których lubię pszenicę Ebly

Ebly to ziarna pszenicy poddane procesowi wstępnego gotowania, dzięki czemu są gotowe do spożycia już po 10 minutach ich przyrządzania. Pszenicę Ebly pierwszy raz spróbowałam jakieś 10 lat temu w Luksemburgu i od tej pory gości u nas w kuchni.

Ebly* to marka firmy Ebly Foodservice SAS z Francji. To właśnie w środkowej Francji, jak podaje producent, w ciągu 3 lat opracowano unikalny i opatentowany proces wstępnego gotowania, który pozwala zachować pszenicy wysoką jakość odżywczą i niski indeks glikemiczny, gwarantując przy tym produkt wolny od GMO, sztucznych barwników, aromatów i konserwantów i w 100% z Francji.
7 powodów, dla których lubię pszenicę Ebly:
  1. Można ją szybko ugotować. Producent sugeruje gotowanie prze 10 minut, ja gotuję ją min 12 minut, wtedy smakuje mi najbardziej
  2. Jest sypka po ugotowaniu, nie klei się i wygląda estetycznie.
  3. Ma delikatny i neutralny smak, więc pasuje zarówno do potraw na słono jak i na słodko.
  4. Wizualnie przypomina mi pęczak, ale nasz pęczak jest z jęczmienia i wymaga wcześniejszej, dłuższej obróbki (namaczanie i gotowanie), aby uzyskać podobny efekt jak pszenicy Ebly.
  5. Ułatwia mi urozmaicanie diety, jako zamiennik ryżu, makaronu lub innych kasz.
  6. Jest treściwa.
  7. Jest smaczna.

Jak gotować pszenicę Ebly?

Według informacji na opakowaniu, 60 g pszenicy (jedną porcję) wrzucamy do wrzątku i gotujemy 10 minut. Następnie odcedzamy pszenicę przez sito i gotowe.

Ja gotuję ją minimum 12 minut, wtedy jest bardziej napęczniała, natomiast jeśli ktoś woli „al dente” to 10 minut wystarczy.
Pszenica Ebly bardzo dobrze absorbuje wodę, więc możesz ją ugotować stosując proporcje 3:1, 3 porcje wody na 1 porcję pszenicy.
Ebly występuję też w gotowych torebkach, które wrzucasz do wody i gotujesz ale, ja gotowania produktów jakichkolwiek w plastiku nie polecam.
Ja najczęściej podaję pszenicę jako dodatek do mięs lub dań warzywnych albo przygotowuję dania jednogarnkowe np. z warzywami i pszenicą. Przykładowy przepis podam w kolejnych wpisach.

Gdzie można ją kupić?

W polskich sklepach jej jeszcze nie znalazłam, więc kupuję ją podczas wyjazdów zagranicznych lub przez allegro (najczęściej jest sprowadzana z Niemiec).
Jakość i wartość odżywcza pszenicy Ebly
Jak zapewnia producent, opatentowany  proces produkcji, zapewnia zawsze tę samą jakość produktu, ziarna pszenicy w kolorze żółtym, bardzo smaczne i wizualnie atrakcyjne dla konsumenta, o wysokiej stabilności produktu podczas starzenia: nie jełczeją i nie brązowieją. Producent nie podaje na swojej stronie informacji o rodzaju pszenicy jakiej używają,  ale ja znalazłam dane, które wskazują, że jest to pszenica durum.
Wartość
odżywcza na 100 g
Energia: 
Tłuszcz:
-w tym kwasy tłuszczowe   nasycone 
Węglowodany:  
-w tym cukry:
Białko:
Błonnik:
Sód:
Fosfor:
Niacyna:                                     
1505 kJ/ 355 kcal 
1,4 g
0,7 g
70,5 g
1,6 g
12,1 g
6,1 g
0,01 g
230 mg
8,4 mg
                                                                                                   
Ebly może być alternatywą dla ryżu i makaronu. Jest to naturalne źródło białka roślinnego, włókna o niskiej zawartości tłuszczu i soli. Jak podaje producent, Ebly w porównaniu do innych produktów bogatych w skrobię zawiera: 1,5 razy więcej błonnika niż makarony. 2,6 razy więcej błonnika niż biały ryż. Ebly zapewnia co najmniej 35% dziennego zapotrzebowania na energię. 

Pomimo ogólnej mody na dietę bezglutenową, polecam jednak spróbować ten glutenowy przysmak.

PS*Wpis nie jest materiałem sponsorowanym. Jest to moja subiektywna ocena. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.