Domowa uprawa kiełków

Kiełki śmiało można nazwać super food, ze względu na skoncentrowane źródło składników odżywczych. Zawierają bowiem ogromne ilości witamin, składników mineralnych, białka, enzymów oraz wielu innych cennych składników. Kolejną ich zaletą jest możliwość uprawiania ich przez cały rok. W okresie zimowym, gdy jesteśmy po sezonie owocowo-warzywnym i trudno o świeże i pełnowartościowe warzywa warto  poświecić chwilę na uprawianie kiełków, aby dostarczyć organizmowi potężną dawkę składników odżywczych.

Domowa uprawa kiełków jest wbrew pozorom bardzo prosta. To co potrzebujemy to nasiona na kiełki, najlepiej ekologiczne, słoik, gazę i recepturkę.
Domowa uprawa kiełków
Kiełki rzodkiewki
Trudność: łatwe
Ilość: 1  słoik
Przygotowanie: 5 min (hodowla 4-5 dni)
Od czego zacząć?
  1. Nasiona na kiełki musimy dokładnie przejrzeć i usunąć nasiona twarde, pokruszone, przebarwione.
  2. Do słoika nasypać 1-2 łyżki nasion (ok. 30 gram), zalać wodą i odstawić na 6-8 godzin. Pamiętaj by używać przegotowanej wody w temperaturze pokojowej
  3. Następnie na słoik nałożyć gazę i przymocować ją gumką recepturką lub użyć specjalnego słoika bez wieczka jakim ja się posługiwałam.
  4. Wylać wodę i przepłukać jeszcze raz nasiona. Czynność powtarzamy od tego momentu 2-3 razy dziennie. Przepłukujemy by nawilżać nasiona, a nie trzymać je w wodzie.
  5. Po przepłukaniu słoik ustawiamy do góry dnem pod kątem 45 stopni w naczyniu, do którego mogłyby spływać resztki wody ze słoika. Jest to ważne ponieważ zbyt dużo wody może powodować pleśnienie nasion. Gdy zauważysz pleśń, niestety kiełki będzie trzeb wyrzucić.
  6.  Słoik najlepiej ustawić w półcieniu (nie powinien stać w pełnym słońcu). Optymalna temperatura to 18-22 C.
  7. Gdy po 4-5 dniach słoik zacznie się wypełniać kiełkami możemy je od razu jeść lub osuszyć w ręczniku papierowym i przechowywać w lodówce do 7 dni.
Na zdjęciach są kiełki rzodkiewki, ale możesz wybrać z całej gamy różnego rodzaju kiełków.
Kiełki z rzodkiewki charakteryzują się ostrym i piekącym smakiem jak rzodkiewka i są bardzo kruche i chrupiące.
Do czego stosować kiełki?
Ja kiełki dodaję do past, np, twarogowych lub rybnych, jako dodatek do kanapek, tortilli, sałatek, surówek, do zup szczególnie tych mocno zawiesistych z soczewicą, do koktajlów i wyciskanych soków.
#uprawakielkow #domowauprawakielkow #kielki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.