Najczęstsze błędy w żywieniu niemowląt

Sposób żywienia w okresie niemowlęcym ma decydujące znaczenie dla prawidłowego rozwoju i zdrowia dziecka w przyszłości. W komponowaniu diety dla niemowląt pomocą służą schematy żywienia niemowląt, lecz cytowane wyniki badań wskazują na wiele nieprawidłowości w stosowaniu się do tych zaleceń.

Najczęstsze błędy w żywieniu niemowląt:

  1. Zbyt duża liczba posiłków podawanych niemowlęciu w ciagu dnia. Ponad 60 % dzieci w wieku 6 mż i 12 mż spożywało powyżej 7 posiłków dziennie. Średnio niemowlę otrzymywało 8 posiłków na dobę.
  2. Brak suplementacji witaminy D u niemowląt, szczególnie tych karmionych piersią (Ponad 50% niemowląt nie otrzymywało witaminy D).
  3. Nieprawidłowe rozcieńczanie, przygotowywanie mieszanek, czyli mlek modyfikowanych.
  4. Zbyt duża ilość soków podawanych niemowlętom. 

Wnioski jakie nasuwają się na podstawie tych wyników badań, to pilna potrzeba podjęcia skuteczniejszej edukacji rodziców i zwrócenie większej uwagi pediatrów na propagowanie zaleceń schematu żywienia niemowląt.

Wyniki badań uzuskano na podstawie oceny sposobu żywienia niemowląt w reprezentatywnej dla populacji Polski grupie niemowląt w wieku 6 i 12 m.ż. (158 niemowląt w wieku 6 m.ż. i 159 niemowląt w wieku 12 m.ż.), wybranych losowo z terenu całej Polski. Żródło: Ocena sposobu żywienia niemowląt w wieku 6 i 12 m. ż. w populacji polskiej w odniesieniu do zaleceń Schematu Żywienia Niemowląt z 2007 r. dr hab. Piotr Socha, dr inż. Anna Stolarczyk, Katarzyna Szott, Standardy Medyczne Pediatria 2012, 4. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.