Muzeum Toruńskiego Piernika na święta

grafika

Zapraszam po świąteczne inspiracje do Muzeum Toruńskiego Piernika.
Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Toruńskiego Piernika w Toruniu?

 • Ponieważ Toruń jest piękny, a Muzeum Toruńskiego Piernika to miejsce, w którym historia ma smak i zapach!
 • W ramach przygotowań do świąt przygotowane są wyjątkowe spotkania z najbardziej charakterystycznym dla zimowego okresu ciastkiem, czyli z piernikiem.
 • Jest to największe, wyjątkowe muzeum piernika zarówno w Toruniu, jak i w Polsce. 
 • Jest to nowoczesna placówka skupiająca w jednym miejscu tradycje europejskiego piernikarstwa. 
 • Jest o  miejsce, w którym zwiedzający mogą zapoznać się z tajemnicą technologii wypieku toruńskich pierników.
 • Jest to miejcie, w którego wnętrzach masz możliwość  odkrywania  tajemnic toruńskiego piernika – od składników niezbędnych do przygotowania ciasta (wonne przyprawy, słodki miód, najlepszej jakości mąkę), poprzez sposoby jego wypieku, aż po dystrybucję na przestrzeni dziejów. 
 • Jest to wystawa „Piernikowe korzenie – od formy do pieca” prezentująca zabytkowe formy piernikarskie oraz przemysłowy piec do wypieku pierników pochodzący z lat 60. XX w. 
 • Jest to możliwość zobaczenia unikatowej kolekcji form piernikarskich z okresu XVII-XX w., ze słynną toruńską „katarzynką” a także wirtualna kramarka wprowadzająca w realia średniowiecznego straganu.
 • grafika
 • Jest to możliwość uczestniczenia w warsztatach wypieku pierników oraz obejrzenia ekspozycji „Zmysłowy świat piernika”. Na warsztatach każdy zwiedzający wypiecze pamiątkowy piernik z oryginalnego ciasta oraz spróbuje słodkiego przysmaku. Ponadto na tym poziomie odwiedzający zapoznają się z przyprawami wchodzącymi w skład pierników.
 • Jest to powrót do czasów PRL-u. Można obejrzeć ekspozycję „Piernik w salonie, kuchni, sklepie i klubie” poświęcona obiegowi toruńskiego piernika w życiu codziennym. Można wejść do tradycyjnej kuchni, w której wypiekano pierniki oraz zajrzeć do samochodu marki Żuk, którym w czasach PRL-u rozwożono do sklepów najsłynniejszy toruński produkt.
 • Jest to okazja zapoznania się z rodzajami pierników, ich opakowaniami, a także produkcją pierników w dawnej i obecnej fabryce. 
 • Jest to możliwość spróbowania prawdziwych pierników w klubokawiarnia na I pietrze zaaranżowanej w stylu lat 50-80. XX w.
 • Jest to możliwość zapoznania się z interaktywną książką zawierającą przepisy (każdy będzie mógł pobrać przepis na piernik) i projekcją na temat produkcji pierników w Fabryce Cukierniczej „Kopernik” oraz „spotkanie” z dawnym właścicielem fabryki – Gustavem Weese. 
grafika
Program świątecznej oferty (6 grudzień 2015 – 6 styczeń 2016)-Koszt: bilet wstępu do muzeum:
„Piernik jak malowany” –  warsztat plastyczny
Czy wiesz, że kiedyś pierniki malowano i pokrywano złotem? W trakcie warsztatów uczestnicy zajmą się świątecznym dekorowaniem pierników, Przy użyciu farb i pędzli stworzymy niepowtarzalne ozdoby.
„Święci z piernika” – warsztat plastyczny
W trakcie warsztatu uczestnicy będą przygotowywać pierniki przy użyciu metalowych form przedstawiających siostrę Katarzynę i Świętego Mikołaja. Przywołując dawną tradycję zdobienia pierników, wykonają papierowe dekoracje, którymi ozdobią przygotowane wcześniej pierniki. Pierniki będą zawinięte w celofan i ozdobione rafią. Idealny prezent na gwiazdkę.
16.12.2015, godz.  15.00
Piernikowe tradycje i zwyczaje świąteczne – prelekcja
Zajęcia przybliżą, jak wyglądały i wyglądają przygotowania do świąt i ich przebieg w innych krajach np. w Niemczech, Anglii. W trakcie spotkania poszukamy różnic i podobieństw w sposobach obchodzenia Bożego Narodzenia, jednego z najważniejszych świąt w roku.
22.12.2015, godz. 11.00
Świąteczne wygniatanie ciasta piernikowego
Ciasto przygotowane w dniu świętej Katarzyny leżakowało już miesiąc.   Czas przygotować pierniki na święta! Młodzi czeladnicy pod opieką mistrza piernikarskiego zajmą się wygniataniem twardego ciasta. Posłużą  się rekonstrukcją dawnego, piernikarskiego narzędzia.
23.12.2015, godz. 15.00
Piernikowe tradycje i zwyczaje świąteczne – prelekcja
Zajęcia przybliżą jak wyglądały i wyglądają przygotowania do świąt i ich przebieg w innych krajach np. w Niemczech, Anglii. W trakcie spotkania poszukamy różnic i podobieństw w sposobach obchodzenia Bożego Narodzenia, jednego z najważniejszych świąt w roku.
26.12. – cały dzień
Święta pachnące piernikiem
W Drugi dzień Świąt zapraszamy do świątecznego zwiedzania Muzeum Toruńskiego Piernika i wspólnego przygotowywania piernikowych ozdób choinkowych z kolorowymi zawieszkami. Tego dnia do każdego zakupionego gadżetu lub wydawnictwa (od 10 zł) dołączamy ozdobny piernik.
Adres: 
Muzeum Toruńskiego Piernika  przy ul. Strumykowej 4 w Toruniu, w byłej XIX-wiecznej fabryce pierników należącej do rodziny Weese.
Godziny otwarcia:
Wtorek – niedziela, godz. 10-18 od maja do września;
10-16 w miesiącach październik – kwiecień
Ceny biletów:
Zwiedzanie ekspozycji i warsztaty wypieku piernika – normalny:  11 zł, ulgowy: 7 zł
Warsztaty wypieku piernika (bez zwiedzania ekspozycji) – normalny: 6 zł, ulgowy: 4 zł
(warsztaty odbywają się co godzinę – od 10 do 17 w miesiącach maj – wrzesień; od 10 do 15 w miesiącach październik – kwiecień)
Zwiedzanie ekspozycji – normalny: 7 zł, ulgowy: 5 zł.
Bilety są dostępne w kasach Muzeum Toruńskiego Piernika oraz we wszystkich kasach Muzeum Okręgowego w Toruniu.
Zapisy na warsztaty wypieku piernika:
Zapisy odbywają się od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00 – 16.00, pod nr. telefonu:
(56) 656 70 87, (56) 656 70 79
lub mailowo:
dhtp@muzeum.torun.pl oraz kasapiernik@muzeum.torun.pl
Więcej informacji o warsztatach:
www.muzeum.torun.pl/aktualnosc-5-178-warsztaty_wypieku_piernika_w_muzeum.html
Źródło: http://www.muzeum.torun.pl/
Źródło zdjęć: http://www.muzeum.torun.pl/
#pierniki #torunskiepierniki #muzeumtorunskiegopiernika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.